Světový den ústního zdraví 2019 opět rekordní

Již pošesté se Česká stomatologická komora zapojila do organizace Světového dne ústního zdraví, mezinárodního svátku, který pořádá Světová dentální federace (FDI) každoročně 20. března pod názvem World Oral Health Day (WOHD) ve více než 150 zemích světa.


Image

Světový den ústního zdraví 2019 předčil všechna naše očekávání. Po úspěchu loňského ročníku jsme nevěřili, že bychom mohli dosáhnout lepších výsledků. Ale díky pětiměsíční usilovné práci dvacetičlenného kolektivu nadšených lidí, kteří přípravě a organizaci Světového dne ústního zdraví (SDUZ) věnovali nejen svůj pracovní, ale i spoustu volného času, jsme loňské výsledky mnohonásobně překonali.

Na více než 1000 místech v celé republice byly veřejnosti poskytnuty informace o významu ústního zdraví prostřednictvím přednášek, nácviků správné ústní hygieny, besed, seminářů a miniworkshopů organizovaných zubními lékaři, dentálními hygienistkami, studenty dentální hygieny, studenty zubního lékařství a informačních kampaní významných řetězců lékáren, drogerií, hypermarketů a některých e-shopů.
Téměř 9 500 letošních účastníků, z toho 5 400 edukovaných dětí, 3 800 dospělých a seniorů a více než 290 lektorů, jsou dokladem toho, že lidé si stále více uvědomují, jaký význam má péče o zuby a přijímají svou míru odpovědnosti za ústní zdraví.
Díky pracovnímu nasazení všech, kteří se na přípravě a organizaci SDUZ podíleli, se opět podařilo zorganizovat jednu z největších preventivních akcí v ČR, financovanou pouze ze zdrojů ČSK a partnerů.

realizačním týmu se letos sešli zástupci ČSK (zde je třeba zmínit neocenitelnou odbornou podporu MUDr. Štěpánky Bálkové, členky představenstva), pracovní kolektiv dále tvořili reprezentanti společností Colgate, Philips Sonicare, Listerine, Dr.Max, Czechdent, Herbadent, JPS, s.r.o. a GSK a příprava všech akcí probíhala za vydatné spolupráce Sdružení studentů stomatologie ČR, Asociace dentálních hygienistek ČR, Soukromé VOŠ zdravotnické pro dentální hygienistky, preventivního projektu Dětský úsměv a vzdělávacího zařízeni Kalokagatie, s.r.o. V Olomouci odvedla skvělou práci obecně prospěšná společnost ARAK, pod vedením jejího ředitele MUDr. Ladislava Korotvičky.
Bez této party profesionálních, a mimořádně pracovitých lidí by akce takového rozsahu nebyla vůbec uskutečnitelná, a za to jim patří náš velký dík.

Letos se na přípravě SDUZ podílelo i Ministerstvo zdravotnictví ČR a Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, potvrdil jeho význam a přínos udělením záštity ministra zdravotnictví.

Přestože preventivní projekt má v názvu „den“, jeho akce již několik let probíhají během celého měsíce března a často se konají až do poloviny dubna.
Přehled všech aktivit byl zveřejněn v kalendáři na webových stránkách projektu www.sduz.cz, které ponecháváme v provozu i nadále, protože obsahují řadu nadčasových a užitečných informací, týkajících se ústní hygieny a všeho, co souvisí se zdravými ústy.

Na pravidelných schůzkách vznikal postupně stále se rozrůstající kalendář akcí, plakáty pro dospělé i pro dětiinformační brožura a edukační videa.


Pečujte o svá ústa

pH vybraných nápojů a jejich vliv na zdraví zubů

Světový den ústního zdraví jsme společně s partnery akce zahájili 20. 3. 2019 tiskovou konferencí za účasti ministra zdravotnictví.

Image
doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory a Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, ministr zdravotnictví ČR
Image

Záznam společné tiskové konference ČSK a MZ ČR ke Světovému dni ústního zdraví

Několik fotografií z akcí:

Image
Základní škola Táborská, Praha
Image
Soukromá VOŠ zdravotnická pro dentální hygienistky, Praha
Image
Klub seniorů, Praha
Image
Děti v Pevnosti poznání, Olomouc
Image
Přednáška pro studenty, Olomouc
Image
Mateřská škola, Plzeň

Letošní ročník SDUZ měl značný mediální ohlas:

18.3. ČRo Olomouc – Větrník – rozhovor s doc. Šmuclerem

20.3. ČT Studio 6 – Jak si správně čistit zuby (1:38:45)
20.3. ČT Studio ČT 24 – Světový den ústního zdraví
20.3. ČRo Vysočina – Dobré dopoledne – Zdraví zubů má vliv na zdraví celého organizmu, říká zubařka Taťána Vrbková
20.3. 90´ ČT 24 – Česko řeší nedostatek zubařů

22.3 – ČRo Karlovy Vary – Mezinárodní organizace i důležitost péče o přírodu a zdravý chrup nám přiblížili naši hosté

Světový den ústního zdraví v Olomouci:
19.3. TV Morava – Správné péči o zuby děti ve školkách učili studenti zubařiny
20.3. ČT – Události v regionech plus – Reportáž z pevnosti Poznání (od 4:05)
20.3. ČT – Události v regionech Ostrava – Světový den ústního zdraví

Klíčová slova: Pro členy