Domů » Aktuality » Dopis ČSK krajským úřadům k zubním pohotovostem
Dopis ČSK krajským úřadům k zubním pohotovostem
Zveřejněno: 12. 3. 2020
Vážený pane hejtmane/Vážená paní hejtmanko,
obracím se na Vás v souvislosti s vývojem epidemiologické situace v České republice. Je známo, že nebezpečí rozšíření nákazy onemocněním Covid 19 se týká zejména zdravotníků, mezi kterými jednou z neohroženějších skupin jsou zubní lékaři. Zvýšená míra ohrožení plyne z povahy péče stomatologické péče, která zahrnuje jak místo ošetření (ústa a související tkáně), použité ošetřovací techniky (rozptyl aerosolů při použití rotačních nástrojů), blízký kontakt s pacientem atd.
1/ Česká stomatologická komora již vydala v součinnosti s ministerstvem zdravotnictví pro své členy doporučení, aby u rizikových pacientů odkládali poskytnutí péče, jejíž odložení je možné, na pozdější dobu. Toto doporučení se však z povahy věci nemůže týkat pohotovostní služby zubních lékařů. Při této službě totiž zubní lékaři přicházejí do styku zpravidla s pacienty, jejichž zdravotní stav vyžaduje poskytnutí neodkladné péče. Jedinou možností, jak v této situaci ochránit zubní lékaře a další zúčastněné zdravotníky před nákazou, je použití vhodných ochranných pracovních prostředků, konkrétně pak respirátorů typu FFP3 nebo FFP2.
Za organizaci a zajištění pohotovostní služby v oboru zubní lékařství zodpovídá podle § 110 odst. 1 písm. a) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, ve znění pozdějších předpisů, kraj. Způsoby zajištění pohotovostní služby zubních lékařů se v jednotlivých krajích i v rámci krajů liší. Podle informací, které má Česká stomatologická komora k dispozici, nejsou respirátory odpovídajícího typu k dispozici ani tam, kde je pohotovostní služba v oboru zubní lékařství zajišťována tzv. centrálně, tedy v některé, zpravidla krajské nemocnici. Přitom zubní lékaři se zde na pohotovostní službě podílejí ve formě pracovněprávního vztahu a na zajištění osobních ochranných pracovních prostředků mají podle zákoníku práce právo. Pokud pak jde o zubní lékaře, kteří slouží pohotovostní služby ve svých ordinacích, i oni potřebují chránit zdraví své a svých zaměstnanců. Mají-li dostát své povinnosti podílet se na zajištění pohotovostní služby, je nezbytně nutné zajistit pro ně odpovídající ochranné prostředky.
Proto Vás, vážený pane hejtmane/vážená paní hejtmanko, žádám jménem všech českých zubních lékařů, abyste se osobně zasadil/zasadila o zajištění odpovídajících ochranných prostředků pro všechny, kteří se podílejí na stomatologické pohotovostní službě ve Vašem kraji. Zubní lékaři ve spolupráci s Českou stomatologickou komorou dosud i přes všechny možné těžkosti dokázali pohotovostní službu ve Vašem kraji zajistit. Nyní však stojí před problémem, který vyřešit nedokážou, a očekávají, že jim kraj pomůže. Domnívám se, že toto očekávání je oprávněné.
2/ Kraje by měly rozdělovat respirátory FPP2 a FPP3. Žádáme, aby neskončily všechny v nemocnicích ale aby se krom LSPP aspoň v minimální míře dostalo na všechny ordinace, neboť budou muset jinak omezovat provoz, popřípadě neúměrně zatěžovat LSPP.
S pozdravem a poděkováním za spolupráci
doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.
prezident České stomatologické komory
Dopis ČSK krajským úřadům