Domů » Nezařazené » Kategorizace prací
Kategorizace prací
Zveřejněno: 24. 4. 2014
Kategorizace prací
Kategorizace prací je institut ochrany zdraví při práci. Jeho podstatou je hodnocení vlivů pracovního prostředí na zdraví zaměstnanců. Podle míry výskytu faktorů, které mohou ovlivnit zdraví zaměstnanců, a jejich rizikovosti pro zdraví se práce zařazují do čtyř kategorií.
Kategorizaci prací je povinen provádět každý zaměstnavatel a také osoby samostatně výdělečně činné, i když nemají žádné zaměstnance (pro osoby samostatně výdělečně činné, které nemají žádné zaměstnance, by povinnost kategorizace prací snad měla být někdy v budoucnu zrušena, zatím však platí).
Práce zubního lékaře odpovídá druhé kategorii. Zařazení do druhé kategorie provede sám zaměstnavatel a toto zařazení oznámí příslušné hygienické stanici, a to včetně údajů rozhodných pro toto zařazení.
Vzor oznámení týkající se zubních lékařů, kteří pracují převážně vsedě. Jako přílohu tohoto oznámení připojte výsledky měření z roku 2002 a současně výsledky měření z roku 2013. K výsledkům je v obou případech přiloženo i vyjádření hlavního hygienika ČR.
Vzor oznámení týkající se zubních lékařů, kteří pracují vstoje. Jako přílohu tohoto oznámení připojte výsledky měření z roku 2002 a současně výsledky měření z roku 2013. K výsledkům je v obou případech přiloženo i vyjádření hlavního hygienika ČR.
Práce všeobecné sestry v zubní ambulanci, dentální hygienistky a zubní instrumentářky odpovídají první kategorii. Zařazení provede sám zaměstnavatel, zařazení není třeba nikomu oznamovat.
Práce zubního technika odpovídá třetí kategorii. O zařazení do třetí kategorie rozhodne příslušná hygienická stanice na návrh zaměstnavatele.
Vzor návrhu na rozhodnutí o zařazení práce zubního technika do třetí kategorie. Jako přílohu tohoto návrhu připojte výsledky měření z roku 2002 a současně výsledky měření z roku 2013. K výsledkům je v obou případech přiloženo i vyjádření hlavního hygienika ČR.
Práci s laserem v zubní ordinaci lze zařadit do první kategorie, neboť osoba, která s laserem pracuje, není záření laseru trvale vystavována a k expozici může dojít jen při mimořádných událostech (náhlý odlesk, nedbalost apod.; k ochraně zdraví při těchto mimořádných událostech lze doporučit užívání osobních ochranných pomůcek). Zařazení práce s laserem do první kategorie provede sám zaměstnavatel, zařazení není třeba nikomu oznamovat.
Zaměstnavatelé, kteří kategorizaci již v minulosti provedli, nejsou povinni ji opakovat, pokud nedošlo k významné změně pracovních podmínek na dotčeném pracovišti. Zaměstnavatelé, kteří dosud kategorizaci prací neprovedli, jsou povinni tak učinit bezodkladně.
Všichni zaměstnavatelé jsou povinni kontinuálně vyhodnocovat, zda se podmínky výkonu práce na jejich pracovišti nezměnily tak, aby odůvodňovaly zařazení konkrétní práce do třetí či čtvrté kategorie. Na běžném pracovišti zubního lékaře taková situace podle dostupných poznatků nenastává.
Zákoník práce ukládá zaměstnavatelům vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům. Zaměstnavatel je povinen soustavně vyhledávat nebezpečné činitele a procesy pracovního prostředí a pracovních podmínek, zjišťovat jejich příčiny a zdroje a na základě tohoto zjištění vyhledávat a hodnotit rizika a přijímat opatření k jejich odstranění. Zaměstnavatel je povinen přizpůsobovat opatření měnícím se skutečnostem, kontrolovat jejich účinnost a dodržování a zajišťovat zlepšování stavu pracovního prostředí a pracovních podmínek.
O vyhledávání a vyhodnocování rizik a o přijatých opatřeních je zaměstnavatel povinen vést dokumentaci. Z hlediska kategorizace prací z této dokumentace musí vyplývat, že oproti stavu, který byl na pracovištích zaměstnavatele v době provedení kategorizace, nedošlo k žádným změnám. Do dokumentace je vhodné zařadit jak vyhodnocení výsledků měření faktorů pracovního prostředí stomatologických pracovišť z roku 2002, tak i aktuální výsledky měření lokální svalové zátěže a ergonomie pracovního místa, doplněné o vyjádření hlavního hygienika ČR, z roku 2013 (pro zubní lékaře pracující převážně vsedě, pro zubní lékaře pracující vstoje, pro zubní techniky).
V dokumentaci pak je třeba konstatovat, že pracoviště zaměstnavatele jsou stejného typu jako pracoviště posuzovaná v rámci těchto měření a že pracovní podmínky pracoviště zaměstnavatele jsou srovnatelné s pracovními podmínkami na pracovištích posuzovaných v rámci těchto měření.