wqfqwf Reakce ČSK na článek v Tempus Medicorum 10/2019 - ČSK

Reakce ČSK na článek v Tempus Medicorum 10/2019


Vážení přátele,

kolegové mi donesli hned několik citací ve Vašem časopisu TM_10_19, ke kterým bych se rád vyjádřil. Jsem dalek nějak emotivně žádat omluvu, jen, aby nevznikl pocit, že je vše jinak a nějak trpně mlčíme. Bereme to jako boje uvnitř ČLK a necítíme potřebu se do nich míchat. Tedy:

“V časopise Tempus Medicorum, který rád čtu, jsem se dozvěděl o České stomatologické komoře a o sobě emotivní výrazy typu “Kudla do zad” atd. Jak to bylo z našeho pohledu? Po Dohodovacím řízení na rok 2020 byli všichni tři prezidenti lékařských komor u pana premiéra a domluvili se a podepsali, že chtějí čerpání rezerv zdravotních pojišťoven a to tak, že proporčně k výsledkům Dohodovacího řízení, aby nikdo nemohl mít pocit, že to je na jeho budoucí účet. A to se nakonec také stalo. Tedy, řekl bych, společné vítězství.

Mezitím jsme z tisku pozorovali různé iniciativy za přerozdělení peněz ovšem od lidí mimo zdravotní pojišťovny a členy Dohodovacího řízení, kteří ze zákona o penězích rozhodují. To je jistě legitimní ale nebylo ani společné jednání, ani žádná informace o tom, kdo co chce. Jen jsme pozorovali jednání tu s panem ministrem tu s panem premiérem bez nás. To je pak těžké “držet společnou basu”, pokud někdo jedná bez vás a nedá vám ani vědět, co chce. Dopis od prezidenta ČLK jsme dostali až večer před závěrečným jednáním Rady poskytovatelů s panem premiérem, které víceméně dopadlo podle předchozí dohody prezidentů lékařských komor. Tedy rozdělily se další peníze (část zůstala – a asi se bude hodit) a proporčně. Zaznamenali jsme názory z tisku a Facebooku, že by bylo dobře, kdyby někdo dostal více. Stomatologie dostává po celou dobu dohodovacích řízení vždy nejméně peněz. Diví se nám někdo, že chceme aspoň ten podíl, který jsme si domluvili a nechceme zase přesun peněz ze stomatologie jinam? Také zaměstnáváme sestřičky, lékaře, též nám rostou náklady atd atd.

Řekl bych slavme a nevyhledávejme spory. Vždy jsme otevřeni jednáním a je dobré si uvědomit heslo Gens una sumus.”

S uctivým pozdravem
doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.
Česká stomatologická komora
prezident

Časopis Tempus Medicorum – zdroj: webové stránky ČLK

Klíčová slova: Pro členy